Jste zde

Domů

Řecko v kostce

Atény, Parthenon

Chcete se vydat do Středomoří? Nechcete jen lenošit na pláži, ale i poznat něco nového? Pak je Řecko pro vás to pravé!

Je to místo, kde se unikátním způsobem setkává více než dva tisíce let stará kultura a okouzlující středomořská krajina, a to jak na pevnině tak i na téměř 10 tisíci ostrovech. Tak pestrý svět nenabízí asi žádná jiná země ve Středomoří.

Řecký poloostrov na jihovýchodě Evropy se skládá z pevniny (Attika, Peloponés, střední Řecko, Thesálie, Epirus, Makedonie, Thrákie) a ostrovů v Egejském a Jónském moři. Malá skupina Jónských ostrovů ohraničuje zemi na západě.

Skutečné ostrovy najdete v Egejském moři, kde jsou ve skupinách - Sporady, Kyklady a Dodekany. Z 39 kykladských ostrovů jich je obydlených 24 (např. Naxos, Mykonos nebo Santorini). Sporádské ostrovy u východního pobřeží mají typický ostrovní charakter s dochovanými starými zvyky a obyčeji (Skopelos nebo Skaithos).

Skupina Dodekanských ostrovů na jihovýchodě zahrnuje 12 velkých (Karpathos, Samos) a mnoho menších ostrovů, z nichž každý má svůj vlastní charakter a zvláštnost. A konečně v moři mezi Attikou a Peloponésem je další skupina menších ostrovů, tzv. Sáronských (Aigina, Hydra, Poros, Spetses).

Pravděpodobně nikdo nespočítá kilometry řeckého pobřeží, na kterém jsou nekonečné písečné pláže. Také množství příležitostí pro sport, odpočinek i relaxaci je téměř neomezené. Především na těch větších ostrovech zjistíte, že je těžké vybrat si mezi aktivní a odpočinkovou dovolenou.

Nejlepší věcí na řeckých ostrovech ale je, že je můžete objevovat na plachetnici nebo motorovém člunu.

Ale i výpravy do vnitrozemí potěší srdce všech pěších turistů, milovníků trekkingu a horských kol. Ostrovy jsou, stejně jako velká část řecké pevniny, převážně kopcovité a hornaté, s typickou středomořskou směsí olivových hájů, vinic, útesů, bílých domků a antických chrámů.

Hustě zalesněné pohoří v severním Řecku (Makedonie), vlasti Alexandra Velikého, zase nabízí řeky se soutěskami a unikátní flóru a faunu, které můžete obdivovat při výletech na kánoích. Řecko má dokonce i lyžařská střediska, která jsou většinou umístěna na hornatém ostrově Peloponés na jihu Řecka.

Pokud byste si měli rychle vzpomenout na jeden symbol Řecka, pak to určitě bude typický starověký řecký chrám. Jeden takový se nachází na světově proslulé Akropoli v Athénách: Majestátně zde trůní 2400 let starý Parthenón, jedna z nejpůsobivějších budov světa s ohledem na geometrické tvary. Na jejím úpatí se rozkládá miliónové město Athény s rušným životem, které umožňuje nahlédnout do řecké mentality.

Bezpočet dalších světových kulturních památek a známá místa z řecké mytologie stránek nejsou ničím menším, než jádrem západní kultury. Vzdělané cestovatele potěší takové pojmy jako věštírna Delfy a Poseidonův chrám na mysu Sounion na poloostrově Attika, ruiny města Olympie a antické město Epidaurus na Peloponésu, nebo kláštery Meteora uprostřed hor na severu Řecka.

Řecké klima je typicky středomořské se suchými léty, kdy teploty dosahují až 40 stupňů. Zimní měsíce jsou díky kontinentálním vlivům spíše chladné, v Athénách například v některé dny teploty klesnou i pod bod mrazu.
Ideální období pro dovolenou v Řecku je, zejména na řecké pevnině, po celý rok. Středomoří má od dubna do října příjemné teploty ke koupání, a pro poznávání kultury doporučujeme jarní a podzimní měsíce, kdy není příliš horko.

Řecko na Facebooku

Chalkidiki

20.06.2018 - 12:00

Partly cloudyEast-northeast, Gentle breeze, 3.6 m/s24°C

0 mm srážek

Tlak: 1017.3 hPa

Leptokaria

20.06.2018 - 13:00

CloudyNortheast, Light breeze, 3.0 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1019.4 hPa

Parga

20.06.2018 - 13:00

Partly cloudySouthwest, Light breeze, 3.1 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1016.4 hPa

Předpověď počasí na yr.no.